درس زبان انگلیسی از مهم ترین دروس عمومی در مدارس و همچنین کنکور سراسری به شمار می رود. دانش آموزان در ایران از سال اول متوسطه (پایه هفتم) درس زبان انگلیسی را در برنامه مدرسه خود دارند. مطالعه زبان انگلیسی با توجه به ویژگی‏ های خاص این‏ درس، همواره با مشکلات و مسائلی همراه بوده است. علاوه بر این، دانش آموزانی که هیچ پیش زمینه ای نسبت به درس زبان انگلیسی ندارند، بیشتر از سایر دانش آموزان در مطالعه آن با مشکل مواجه می شوند. اکثر دانش آموزان بر این باورند که یادگیری زبان انگلیسی سخت است و نمی توان با به کارگیری هیچ روشی موفق به یادگیری آن شد. اما این تصور غلط است، چرا که مطالعه صحیح درس زبان انگلسی و تمرین مکرر نهایتا منجر به کسب نمره مطلوب در این درس خواهد شد. تاثیر تدریس خصوصی زبان انگلیسی را نیز در یادگیری بهتر زبان انگلیسی نمی توان نادیده گرفت.

بهترین مرجع برای تمرین کنکور زبان، نمونه سوالات کنکور سال های گذشته است.

بهترین روش مطالعه درس زبان انگلیسی

یکی از دغدغه های دانش آموزان این است که چگونه باید درس زبان انگلیسی را مطالعه کنند. آن ها در پی یافتن بهترین و کارآمد ترین نحوه مطالعاتی زبان انگلیسی جهت کسب نمره خوب هستند. برای مطالعه درس‌های عمومی و تخصصی باید از روش‌های خاصی استفاده کرد. هر درس نحوه مطالعه جداگانه ‌ای دارد. از این رو ما این مقاله را به معرفی بهترین روش های مطالعه زبان انگلیسی اختصاص داده ایم.

برای یادگیری هر چه بهتر زبان انگلیسی باید مطالب را به چند بخش تقسیم کنیم. زبان انگلیسی به دو بخش درک مطلب و قواعد زبان دسته بندی می شود.

بخش درک مطلب شامل خواندن و لغات است. اولین قدم برای یادگیری زبان انگلیسی تسلط کامل بر لغات کتاب درسی است که جهت انجام این کار بایستی لغات را مکررا تمرین کنید. بنابراین لازم است که روزانه تعدادی از لغات کتاب را بخوانید و تکرار کنید. سپس به مطالعه درس مورد نظر بپردازید تا نحوه کاربرد لغات در متن را بیاموزید. همچنین سعی کنید تمرینات بخش لغات را به تنهایی انجام دهید تا میزان یادگیری خود را محک بزنید. جهت یادگیری لغات می توانید از فلش کارت های تصویری استفاده کنید، چرا که این کار به ویژه برای افرادی که حافظه تصویری خوبی دارند، بسیار کارآمد است.

بخش قواعد زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر دایره لغات انگلیسی شما وسیع باشد اما بر قواعد زبان مسلط نباشید، مسلما نمی توانید با استفاده از لغات جمله بسازید. برای یادگیری قواعد زبان می بایست در کلاس درس، به آموزش های دبیر خود توجه کنید و اگر سوالی برای شما پیش آمد، حتما پاسخ آن را از دبیر خود جویا شوید تا مشکل رفع شود. بعد از تدریس می بایست تمرین های مربوط به قواعد را انجام دهید. همچنین توصیه می شود برای درک هر چه بهتر مباحث، تمرین هایی را نیز خارج از کتاب درسی خود حل نمایید.

روش مطالعه درس زبان انگلیسی برای کنکور

زبان انگلیسی کنکور، آخرین درس از دفترچه عمومی است و مانند سایر دروس عمومی ۲۵ تست از کنکور سراسری را به خود اختصاص داده است. کسب نمره مطلوب در این درس با توجه ضریب آن در کنکور می تواند در رتبه شما تاثیرگذار باشد. سوالات این درس شامل ۳ سوال قواعد، ۷ سوال لغات، ۵ سوال کلوز تست و ۱۰ سوال reading یا درک مطلب است.

بخش واژگان

ابتدا توجه کنید که باید تمام متن کتاب را مطالعه کنید و واژگان آن را یادداشت کنید، بنابراین نباید تنها به واژگان آخر هر درس اکتفا کنید. همچنین لغت ها را می بایست با یک یا چند مترادف انگلیسی یاد بگیرید. بهترین روش برای یادگیری و به حافظه سپردن واژگان درس زبان انگلیسی فقط و فقط تکرار است. در واقع با تکرار می توان لغات را به حافظه بلند مدت خود انتقال داد. چند روز بعد از مطالعه لغات می بایست به تست های مربوط به این بخش پاسخ دهید.

بخش قواعد

کتاب درسی منبع مناسبی برای تمرین و یادگیری گرامر می باشد. ابتدا لازم است توضیحات بخش قواعد به دقت مطالعه شود و سپس کاربرد قواعد در متن درس بررسی گردد تا بدین ترتیب، دانش آموز نحوه کاربرد آن ها را به خوبی درک کند. بعد از مطالعه قواعد بایستی بلافاصله تست های مربوط به قواعد حل شود. با این اقدام به راحتی می توانید مشکلات خود را شناسایی کنید و در جهت رفع آن ها گام بردارید. اگر بتوانید بخش واژگان و گرامر زبان کنکور را به درستی پشت سر بگذارید، 40 درصد نمره را کسب خواهید کرد.

در کنکور دو بخش دیگر نیز وجود دارد که برای پاسخ به آن ها می بایست واژگان و قواعد را به خوبی مطالعه کرده باشید. برای حل کردن کلوز تست در کنکور سراسری توصیه می شود هر شب یک متن کلوز تست حل کنید. همچنین بهتر است ابتدا تمامی کلوز تست های کنکور سراسری را حل کنید و سپس به سراغ کلوز تست های تالیفی بروید. پس از حل سوالات این بخش در کنکور سراسری، نوبت به قسمت “خواندن” می رسد. در این بخش، دو متن ارائه می شود و بعد از هر متن چند تست وجود دارد. بهترین روش جهت حل تست های این قسمت آن است که ابتدا سوالات را بخوانید تا اول با موضوع آشنا شوید و سپس به سرعت به متن رجوع کرده و پاسخ سوالات را بیابید.

تکرار و حل تست های زبان انگلیسی و برنامه ریزی درسی برای موفقیت در کنکور و امتحانات بسیار موثر است. نکته مهم دیگر این است که دانش آموزان برای موفقیت در کنکور و امتحانات نهایی، مطالعه کتاب های درسی را در الویت قرار دهند، زیرا آن ها منبع اصلی طرح سوال هستند. همچنین جهت اطلاع از نحوه مطالعه دروس عمومی دیگر می توانید روی لینک نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- بارم بندی درس زبان انگلیسی در امتحانات نهایی چگونه است؟

بخش واژگان و قواعد هر کدام 6 نمره، مهارت نوشتاری 8، مهارت خواندن 8 و مهارت شنیداری 12 نمره دارد.

2- ضریب درس زبان انگلیسی در کنکور سراسری چند است؟

ضریب درس زبان انگلیسی در کنکور سراسری 2 است.

3- درس زبان انگلیسی چه تعداد از سوالات کنکور را به خود اختصاص داده است؟

درس زبان انگلیسی شامل 25 تست است.

منبع: iranmoshavere.com

 

Leave a Reply