تقویت حافظه بلند مدت یکی از راه‌های یادگیری و حفظ اطلاعات می‌باشد. در واقع همه افراد دوست دارند هرآنچه را که در اطراف خود می‌بینند، می‌شنوند و یا مطلبی را که می‌خوانند در مواقع ضروری به یاد بیاورند. مسلما شما نیز دوست دارید که چنین توانایی داشته باشید پس لازم است دست به کار شوید و حافظه بلند مدت خود را تقویت کنید. در این راه باید سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرید و به مسائل جسمی و روانی از جمله ورزش کردن و کاهش استرس روزمره توجه داشته باشید. در کنار این مسئله باید بدانید که چه اطلاعاتی را نگه داری کنید. همچنین با یادگیری تکنیک‌هایی، قدرت و توانایی حافظه بلند مدت را افزایش دهید. برای آنکه بتوانید میزان فراموشی و حواس پرتی خود را کاهش داده و اطلاعات بیشتری نسبت به گذشته ذخیره و بازیابی کنید کافی است که چند دقیقه‌ای با ما همراه باشید.

قبل تقویت، حافظه بلند مدت را بشناسید

حافظه بلند مدت، بخشی از حافظه است که وظیفه نگهداری اطلاعات و خاطرات را دارد. به نوعی انبار مغز محسوب شده و اگر این انبار محدود باشد، به آن رسیدگی نشود و منظم نباشد، پیدا کردن خاطره یا اطلاعات مشخص برای شما سخت خواهد بود.

اطلاعات، توسط حواس پنجگانه انسان وارد حافظه کوتاه مدت می‌شود. حافظه کوتاه مدت ظرفیتی محدود دارد و در صورتی که مطالب مرور نشوند، به سرعت از آن خارج خواهند شد. تمرکز و توجه، تمرین، تکرار و ثبت مطالبی که در حافظه کوتاه مدت قرار دارند، کمک می‌کند تا مطالب به حافظه بلند مدت منتقل شده و از طریق کدگذاری‌های مغزی، هر زمان که به آن‌ها نیاز بود دوباره یادآوری شوند.

برای اطلاع از راه های تقویت حافظه کوتاه مدت کلیک کنید.

راه های تقویت حافظه بلند مدت

تقویت حافظه بلند مدت با استفاده از روش‌هایی که به شما خواهیم گفت، ساده تر از چیزی است که فکر خواهید کرد. با یک سری تکنیک‌های ساده و بهبود سبک زندگی یا لایف استایل خود، می‌توانید به این هدف رسیده و در انبار بزرگ ذهنتان، به راحتی به اطلاعات مورد نظرتان برسید.

برای اطلاع بیشتر در زمینه سبک زندگی و بهبود آن کلیک کنید.

1- تقویت حافظه بلند مدت | حفظ کردن مفید اطلاعات

اولین کاری که باید برای تقویت حافظه بلند مدت انجام دهید این است که بتوانید اطلاعات را به شکل درست در ذهن خود کدگذاری کنید.

– مهم ترین بخش تقویت حافظه بلند مدت، تمرکز شدید بر اطلاعات ورودی است. هر چه تمایل بیشتری به یادگیری داشته باشید، موضوع بیشتری را به یاد می‌سپارد. بنابراین هنگام یادگیری فقط روی آن کار تمرکز کرده و با خاموش کردن موبایل، تلویزیون و هر چیزی که حواس شما را درگیر می‌کند به حافظه خود کمک کنید.

– برای تقویت حافظه بعد از یادگرفتن چیز جدید، استراحت کنید تا در ذهن شما بنشیند. انجام کارهای دیگر باعث می‌شود تا روند ساخت اطلاعات جدید در ذهنتان به مشکل بخورد.

– اطلاعات را قبل از خواب مرور کنید. این کار یادآوری را برای حافظه بلند مدت آسان تر کرده و اطلاعات را بهتر حفظ می‌کند.

– اطلاعات ورودی را دسته بندی کنید تا یادآوری آسان‌تر شود. چیزی شبیه فروشگاه‌ها و هایپر مارکت‌های بزرگ.

2- تقویت حافظه بلند مدت | از ابزار حافظه استفاده کنید

– باید سعی کنید بین اطلاعات جدید و قدیم پلی ارتباطی بزنید و اشتراکات آن‌ها را پیدا کنید. این کار هم اطلاعات قدیم را مستحکم‌تر کرده و هم خاطرات جدید را شکل می‌دهد. از هر چیزی که با آن آشنا می‌شوید یک تصویر ذهنی بسازید و برای آن کد خاصی شکل دهید.

– هنگام یادگیری مطلب جدید، تمام حواس خود را درگیر کنید. برای تقویت حافظه در کلاس درس، علاوه بر بینایی و شنوایی، حس بویایی، لامسه و چشایی خود را نیز بکار بگیرید تا ورودی‌های بیشتری داشته باشید.

– خلاصه برداری از اطلاعات روشی موثر برای تقویت حافظه است.

– اطلاعات جدید را به محض یادگیری با خود تکرار کنید. ممکن است کمی خسته کننده باشد ولی بسیار بهتر در حافظه شما جای خواهد گرفت. این همان نکته ایست که در آموزش و پرورش با عنوان مطالعه هر درس در همان روز از آن یاد می‌شود.

– اطلاعاتی که می‌خواهید به خاطر بسپارید را به دیگران یاد بدهید. تدریس می‌تواند به شما کمک کند تا چیزها را راحت تر به خاطر سپرده و بهتر به یاد بیاورید. یک نفر را پیدا کنید و اطلاعات جدید خود را به خورد او دهید. شاید مقاومت کند، اما شما نیز مبارزه کنید!!!

– پس از یادگیری موضوع جدید خود را تست کنید. خواندن دوباره اطلاعات کافی نیست و شما باید یادآوری آن اطلاعات را نیز امتحان کرده تا ارتباطات در مغزتان تقویت شود.

– با استفاده از تداعی معانی، سعی کنید اطلاعات از دست رفته خود را بازیابی کنید. سعی کنید با ارتباط دادن تکه‌های پازل و کدهای مختلف، آن خاطره را به یاد بیاورید. این عمل در واقع نوعی روش برای درمان فراموشی نیز است.

برای آگاهی بیشتر در زمینه درمان فراموشی کلیک کنید.

3- تقویت حافظه بلند مدت | سلامت جسمی و روحی و سبک زندگی سالم

تغذیه سالم، توجه به سلامت جسمی، ورزش و تقویت وضعیت روحی و روانی، بسیار به تقویت حافظه شما کمک می‌کند.

– خوردن غذاهایی که سلامت قلب شما را تضمین می‌کند باعث بهبود و تقویت حافظه بلند مدت شما می‌شود. حفظ سلامت سیستم گردش خون (قلب) ضروری است.

– میوه و سبزی تازه، توت‌فرنگی، زغال اخته و سبزیجات برگدار. چربی های غیر اشباع مثل روغن زیتون یا کنجد، مصرف زیاد امگا 3 که در ماهی، میگو و سویا فراوان است. همچنین لوبیا قرمز نیز به تقویت حافظه کمک می‌کنند.

– ورزش روزمره و ایروبیک، ضربان قلب را بالا برده و خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد.

– کاهش استرس، مغز شما را فعال‌تر از همیشه نگه داشته و سلامت جسمی شما را تضمین کرده و منجر به تقویت حافظه می‌شود.

– برای تقویت حافظه به اندازه کافی بخوابید. با افزایش سن، علمکرد مغز شما کاهش پیدا می‌کند اما اگر به اندازه کافی استراحت کنید می‌توانید حافظه بلند مدت خود را از گزند آسیب در امان بدارید.

– فعالیت اجتماعی خود را افزایش دهید و حتما زمانی را برای بودن با دوستان و جمع‌ها بگذرانید. تحقیقات نشان داده که تنهایی مانع از تقویت حافظه بلند مدت می‌شود.

– تقویت حافظه با فعال نگهداشتن مغز؛ چیزهای جدید یاد بگیرید. مطالعه کنید و بازی‌های علمی مثل جدول انجام دهید. مطالعه به شما در افزایش دایره واژگان و اطلاعات کمک کرده و یادآوری را برای شما آسان‌تر می‌کند.

برای اطلاع از دیگر اقدامات لازم جهت تقویت حافظه کلیک کنید.

تقویت حافظه بلند مدت | تفاوت حواس پرتی، نقص حافظه و عدم تمرکز

بیشتر مردم، حواس پرتی را با نداشتن تمرکز و حافظه ضعیف یکی می‌دانند. در صورتی که حواس پرتی، صرفا یک مشکل عادی است که به دلیل نداشتن تمرکز و توجه به زمان حال و کاری که انجام می‌دهید اتفاق می‌افتد. برای بهبود تمرکز تنها حذف محرک‌هایی که حواس شما را پرت می‌کند، لازم می‌باشد. برای آگاهی بیشتر در زمینه حواس پرتی کلیک کنید.

در صورتی که شما نقص مادرزادی و جسمی در حافظه و اندام متصل به حافظه نداشته باشید، حافظه شما فقط به دلیل راکد و ساکن ماندن ممکن است به خوبی کار نکند. داشتن حافظه خوب یک مهارت است و همه می توانند با تمرین از آن بهره مند شوند. ما نیز در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فراهم آورده‌ایم تا بتوانید با بهره بردن از مشاوره تلفنی و حضوری راهکارهای لازم را برای تقویت حافظه بلند مدت خود با توجه به سن و شرایط زندگی دریافت نمایید.

باید بدانید که در این مرکز، مشاوران برجسته و با سابقه چندین ساله به شما کمک می‌کنند تا در راستای تقویت حافظه خود به بهترین شکل گام بردارید. علاوه بر این در صورت نیاز به مشاوره در مسائل دیگر می‌توانید به صورت همزمان در زمینه های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، مشاوره شغلی، تحصیلی و … خدمات دریافت نمایید.

 

منبع:

honarehzendegi.com

دیدگاهتان را بنویسید