چجوری زیست شناسی بخونیم!

روش خواندن زیست شناسی برای کنکور سراسری

همون طور که اکثر شما عزیزان در جریان هستید اخوان ثالث یک تک مصراع داره که میگه پادشاه فصل ها پاییز. زیست هم برای ما همون حکایت رو داره.

پادشاه درس ها، زیست

واقعا در این مورد بزرگ بینی نکردیم و چه بپذیریم و چه این موضوع رو رد کنیم. زیست به قدری خاص هست که واقعا کلمات زیادی برای توصیف این درس پیدا نمیکنم. زیست شناسی پادشاه بی چون و چرای درس های داوطلبین تجربی است. زیست همون درسی هست که باعث علاقه مندی 99 درصد  دانش آموزان به رشته تجربی شده. باید با این درس درست برخورد کنی. باید جایگاه اون رو محترم بشماری و هر روز زمانی رو برای وقت گذروندن با این درس اختصاص بدی. زیست میتونه صمیمی ترین رفیقی باشه که تا به حال داشتی. زیست شناسی تا جایی که فکرش رو کنی کنجکاوی تو رو افزایش میده. از زیست شناسی هیچ وقت نباید در مودر چرایی یک اتفاق صحبت کنی. بلکه باید به دنبال پیدا کردن راه اثبات فرضیه های اون باشی. زیست کلید رسیدن تو به پزشکی است. زیست رو باید زندگی کنی. با تک تک خطوط کتاب های زیست باید خلوت کنی و بهشون فکر کنی. زیست نوشته شده برای عاشقی کردن داوطلب های تجربی و لاغیر..

 

باید با زیست چکار کنیم

در درجه اول باید واقعا دوستش داشته باشی. زیست درس سختی نیست. زیست یه درس با کلی نکات ریز و درشت هست. مطمئنن روش مطالعه زیست با هر درس دیگه ای کاملا متفاوت هست و تنها درسی هست که باید هر روز برای مطالعه اون وقت بزاری و تا جایی که زمان بهت اجازه میده اون رو مرور کنی. اگر موافق باشی تک تک مراحل یادگیری اصولی زیست رو با هم مرور کنیم و نکاتی که در هر مرحله باید در نظر بگیری رو با هم یادآوری کنیم.

 

قبل از کلاس

فرض میکنیم که قرار هست که یک درس جدید رو استاد شروع به تدریس کنه. مهم ترین کاری که باید انجام بدی این هست که قبل از تدریس استاد مطلب جدید رو از کتاب درسی در مدت زمان محدودی در حدود 20 دقیقه روخوانی کنی. این روخوانی کردن به هیج عنوان باعث نمیشه در همون لحظه قادر به پاسخ گویی تست های اون درس باشی. این پیش خوانی بهت کمک میکنه در زمان تدریس استاد با مطالب غریبه نباشی و از کلیت داستان باخبر باشی و مطمئن باش این میتونه خبر خوبی برای تو باشه و بهت در ادامه کار فوق العاده کمک کنه. این پیش خوانی کردن رو شب قبل از تدریس استادو یا همون روز قبل از اینکه سر کلاس حاضر بشی میتونی انجام بدی.

خود کلاس

بعد از پیش خوانی کردن باید سر کلاس درس حاضر بشی تا بتونی از تدریس استاد پیرامون فصل جدید بهره ببری. این مرحله مهم ترین بخش از یادگیری زیست رو شامل میشه. زیست شناسی درسی هست که در ابتدا باید فرایند های اون رو یاد بگیری و این پروسه با مطالعه کتاب درسی در منزل خیلی سخت اتفاق خواهد افتاد. اما توصیه من این هست که کلاس درس رو برای همه دروس به خصوص زیست شناسی جدی بگیری و سعی داشته باشی که مطلب رو همون جا یاد بگیری و اجازه ندی کار بیخ پیدا کنه. ازت میخوام از این به بعد حتما حضوری فعال در کلاس درس داشته باشی و اگر بخشی از مطلب برای تو گنگ بود حتما از دبیر بخوای برای تو مجدد توصیح بده تا جان کلام رو دریافت کنی.

اینجاست که ترکیب پیش خوانی مطلب قبل از کلاس و داشتن حضور فعال در جلسه تدریس استاد میتونه در کنار هم هر مطلبی رو برای تو فیتیله پیچ کنه. حتما این ترکیب رو امتحان کن.

 

بعد کلاس

مطالعه کردن مطلبی که در همون روز تدریس شده در روند یادگیری تاثیر خیلی مثبتی داره و باعث میشه خیلی زودتر و بهتر مطالب رو یاد بگیری. این مطلبی هست که سالیان سال مشاورین مجرب کشور به اون اشاره کردن که درس هر روز رو همون روز بخونید و به زمان دیگه ای موکول نکنید. برای مطالعه زیست همیشه مداد و ماژیک مارکر رو هماره خودت داشته باش. در ابتدای کار  مجددا یک دور روزنامه وار کتاب درسی رو مطالعه کن. بعد از این کار باید مطالب فصل مربوطه رو پاراگراف به پارگراف با دقت هرچه تمام بخونی. ازت میخوام که واقعا روی مطالبی که میخونی فکر کنی و سعی نداشته باشی که هرچه سریع تر کار مطالعه رو تموم کنی. خط به خط مطالب کن و به دنبال پیدا کردن ارتباط های درست و منطقی بین مطالب این فصل با مابقی فصول زیست شناسی باش.

در هنگام مطالعه زیست خودت رو جای طراح کنکور تجسم کن و به این موضوع فکر کن که هر پاراگراف که مطالعه میکنی آیا قابلیت طرح تست رو داره یا خیر. این دیدگاه باعث میشه خیلی بیشتر از قبل نکته بین باشی و مطلبی رو از قلم نندازی. حتما با ماژیکی که داری مطالب مهم رو مارک کن تا در نوبت های بعدی بتونی مرور سریعی برای هر فصل داشته باشی.

بخش مهم دیگه ای از زیست که به شدت مورد علاقه طراحان کنکور هست، اشکال کتاب درسی است. اگر با دقت هر شکل و نگاه کنی نکات زیادی برای طراحی تست به دست میاری که میتونه خیلی به در بخور باشه. جدیدا کتاب های زیادی در بازار منتشر شده که اختصاصی روی اشکال کتاب زیست مانور داده و سعی کرده که کار رو کنکوری ها اسون تر کنه.

از قید ها غافل نشو. هرچند که طرح این سبک تست ها به مزاج خیلی از کنکوری ها خوش نمیاد اما باید بتونی با این مسئله کنار بیای. چه این مسئله رو قبول کنیم و چه نکنیم چند سالی هست که این سبک از تست ها پای ثابت کنکور بوده و احتمال زیاد امسال هم شاهد این موضوع خواهیم بود و توجه نکردن به این سبک از تست ها میتونه تبعات سنگینی برای ما داشته باشه. بنابراین توصیه میکنم که قید ها رو هم با مازیکی با رنگ خاص مارک کنی تا در زمان مطالعه توجه تو رو به خودشون جلب کنن.

استفاده از این دست کتاب ها رو به هیچ عنوان نفع نمیکنم. اما دوست من مطمئن باش اون نکته و ارتباطی که به شخصه متوجه اون بشی فوق العاده با ارزش تر از نکاتی هست که از این دست کتاب ها مطالعه میکنی. خوندن این کتاب ها نباید باعث بشه که دید نکته بین شما نقش خودش رو در مطالعه زیست از دست بده و خیالت از بابت نکات آماده در منابع کمک آموزشی راحت باشه. این میتونه برای تو در ماراتن کنکور مثل سم باشه.

زیست رو باید جوری مطالعه کنی که در این درس به درجه استادی برسی. به سطحی که بتونی به راحتی یک مبحث رو با تمام نکات و جزئیاتی که داره برای هر شخصی و با هر سطحی توضیح بدی و باعث بشی اون فرد هم مطلب رو به خوبی یاد بگیره. این سطح درسی در زیست بهت اجازه میده که به درصد فوق العده جذاب 100 هم برای زیست شناسی فکر کنی. اگر سوالات کنکور زیست رو بررسی کنی متوجه میشی که حتی اکثر اساتید زیست هم نمیتونن در اون مدت زمان به هر 50 تست زیست پاسخ صحیح بدن. بنابراین رسیدن به درصد بالا در این درس در عین حال که کار سختی است اما فوق العاده میتونه برای ما با ارزش باشه و به طور کل سناریوی کنکور رو برای ما عوض کنه.

 

بنویس

نوشتن میتونه تاثیر زیادی در روند یادگیری ما داشته باشه. صحبت از نوشتن که به میان میاد اکثر داوطلب ها گلایه میکنن که این کار زمان زیادی از اون ها میگیره و ترجیح میدن زمانی که قرار هست صرف نوشتن کنن رو برای مطالعه کتاب درسی اختصاص بدن. پاسخ ما به تو دوست عزیز این هست که شاید نوشتن زمان بیشتری رو از شما بگیره اما مطمئنن تاثیر شگرفی روی روند مطالعاتی شما داره. علاوه بر این قرار نیست که کل متن کتاب رو بنویسی. نکاتی که از نظر تو مهم و حیاتی به نظر میان و یا فکر میکنی که باید هر روز برای رسیدن به تسلط مرورشون کنی رو میتونی یاددشت کنی و یا در قالب درخت زندگی نمودار هایی شکل بدی و هر روز در زمان هایی مثل قبل از خواب اون مطالب رو مرور کنی.

 

فقط بخونیم یا تست هم بزنیم؟

برای زیست شناسی بهتره که الویت اول شما رسیدن به تسلط صد در صدی روی کتاب درسی و همینطور نکات مهم و اصلی کتاب کمک آموزشی باشه. بعد از این کار فرصت خواهی داشت که تست زنی هم انجام بدی. برای این درس بر خلاف دروسی مثل ریاضی و فیزیک، تست زنی بلافاصله بعد از مطالعه کتاب درسی کارساز نخواهد بود. دلیل این حرف هم این است که تست های زیست شناسی اغلب به صورت ترکیبی از چند فصل زیست طرح میشه و کمتر فصلی رو در زیست میتونی پیدا کنی که به تنهایی مورد پرسش طراح کنکور قرار بگیره. البته چند ساعت بعد از مطالعه تعدادی تست جهت یادگیری و آشنایی با تیپ سوالات کنکور حتما تمرین کن.

همچنین یکی از کار های جذابی که میتونی برای زیست شناسی انجام بدی این هست که بعد از مطالعه فصول مرتبط و ترکیبی درسی و داشتن تسلط روی متن کتاب شروع به زدن تست مجموعه ای کنی. یعنی دقیقا 50 تست زیست رو از یک مبحث که در قالب کنکور سراسری باشه در مدت زمان مشخص پاسخ بدی. خوشبختانه در حال حاضر کم نیستن کتاب هایی که چنین مجموعه تست هایی رو در اختیار داوطلب قرار میدن. این روش رو هم حتما امتحان کن.

 

اگر میترسی زیست یادت بره باید کار زیر رو انجام بدی

مهم ترین کاری که در روند مطالعه زیست باید انجام بدی مرور کردن است. برای رسیدن به تسلط کامل در زیست شناسی، مرور حرف اول و آخر رو میزنه. برنامه ای که برای مطالعه زیست تنظیم میکنی باید به شکلی باشه که مرور زیادی برای مطالب مطالعه شده داشته باشه. مرور نباید زمان زیادی رو از ما بگیره. این به روند مطالعاتی و سرعتی که در زمان مطالعه داری مربوط میشه. زیست درسی هست که باید هر روز زمانی رو برای مطالعه اون اختصاص بدیم تا هم به مطالعه مطالب جدید برسیم و هم فرصت مناسب برای مرور مطالب قبلی داشته باشیم.

 

منبع: irmohasel.com

Leave a Reply