آشنایی با رشته مدیریت جهانگردی

رشته مدیریت جهانگردی

 

رشته ی مدیریت جهانگردی یکی از رشته های دانشگاهی است که از نوع علوم بین رشته ای می باشد و حتی می توان گفت که مدیریت جهانگردی یکی از بین رشته ای ترین علوم می باشد. که در یک تقسیم بندی کلی می توان شامل این موارد دانست :

زبان انگلیسی : که یکی از مهم ترین علوم این رشته است،

اقتصاد : که چون صنعت جهانگردی تاثیر اقتصادی به سزای بر جوامع داشته ودارد حائز اهمیت است.

ریاضیات و آمار : از جمله علومی هستند که غالباً در اکثر رشته های دانشگاهی وجود دارند که متناسب با رشته تعداد واحدهای آن متفاوت می باشد که در رشته ی مدیریت جهانگردی ۶ واحد را به خود اختصاص داده است.

دروس مدیریتی : که جزء مهم رشته ی مدیریت جهانگردی را تشکیل می دهد.

دروس علوم اجتماعی،تاریخ : بررسی بنا های تاریخی و ادوروار مختلف تاریخی تاثیر آن بر جذب گردشگر

جغرافیا : که به شناخت هر چه بهتر موقعیت اماکن توریستی و شناسایی آنها کمک می کند. 

پیشینه رشته :

رشته مدیریت جهانگردی برای اولین بار در سال ۱۳۷۴ در ایران راه اندازی شد. اولین دانشگاهی که این رشته را وارد سیستم آموزشی کشور نمود دانشگاه علامه طباطبایی بود. در واقع این دانشگاه را می توان پدر علم گردشگری کشور دانست. این دانشگاه همچنین در سالهای بعد دوره های کارشناسی ارشد و دکترا را نیز راه انداری نمود که در این موارد نیز پیشرو در بخش آموزش گردشگری کشور بود. این رشته به مرور جای خود را در بین رشته های دانشگاهی در دانشگاههای مختلف باز کرد. بصورتی که هم اکنون شاهد آن هستیم که در تمام انواع دانشگاه های ایران( دولتی، آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی، علمی کاربردی ) ارایه می شود. از جمله دانشگاه هایی که نسبت به پذیرش دانشجو در این رشته را اقدام می کنند، می توان به دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، تبریز، شیراز، کرمان، سمنان، مازندران و … اشاره کرد. 

 

سیستم آموزشی :

دوره های کارشناسی مدیریت جهانگردی ۴ سال خواهد بود. نظام آموزشی این دوره واحدی است و کلیه دروس نظری و عملی آن در ۸ سال نیمسال تحصیلی ارائه می شود. مدت هر نیمسال تحصیلی ۱۷ هفته و حداقل زمان لازم برای هر واحد نظری یک ساعت در هفته و برای دروس عملی حداقل ۲ ساعت تعیین می گردد.

با عنایت به قانون توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور و نظر به اهمیت ویژه صنعت گردشگری در کسب درآمدهای غیرنفتی و ارتقاء سطح تفاهم بین ملتها و تحکیم مبانی وحدت ملی در کشور و ارائه شناختی اصولی از جمهوری اسلامی ایران و دستاوردهای آن به جهانیان و نقش اساسی و مهم آموزش در تحقق این اهداف و همچنین در راستای اجرای مصوبه سیصدمین جلسه شورای عالی انقلاب و ارشاد اسلامی طرح مشخصات کلی دوره کارشناسی رشته ی مدیریت جهانگردی تهیه و تدوین گردید.

نظر به تاکید صریح قران کریم و شارع دین اسلام بر ضرورت امر جهانگردی و نقش آن در بسط روابط بین الملل و گسترش منابع اقتصادی کشور و همچنین لزوم تربیت متخصصان کارآمد در جهت ارتقاء کیفی سطح ارائه خدمات دست اندرکاران این صنعت، رشته های مدیریت جهانگردی و هتلداری تاسیس گردیدند. 

نظام آموزشی :

نظام آموزشی رشته مدیریت جهانگردی به شرح زیر است:

دوره های کارشناسی مدیریت جهانگردی ۴ سال خواهد بود. نظام آموزشی این دوره واحدی است و کلیه دروس نظری و عملی آن در ۸ سال نیمسال تحصیلی ارائه می شود۱٫ مدت هر نیمسال تحصیلی ۱۷ هفته و حداقل زمان لازم برای هر واحد نظری یک ساعت در هفته و برای دروس عملی حداقل ۲ ساعت تعیین می گردد. درس کارآموزی در ایام تعطیل تابستانی بعد از سال سوم طبق برنامه ای که توسط مرکز آموزش عالی تدوین خواهد شد انجام می پذیرد.

 اعطاء دانشنامه به فارغ التحصیلان این رشته ها منوط به ارائه گواهی پایان دوره کارورزی خواهد بود.

 تعداد کل واحد های آموزشی و کارورزی رشته های مدیریت جهانگردی ۱۳۲ واحد و رشته مدیریت هتلداری ۱۳۳ واحد می باشد.

توضیح :

نظر به ضرورت تسلط دانشجویان به زبان دوم، یکی از زبان های فرانسه، آلمانی، عربی به عنوان زبان دوم در نظر گرفته شده که طبق جدول ذیل و براساس انتخاب دانشجو ملزم به گذراندن آن می باشد. 

 تحصیلات تکمیلی مدیریت جهانگردی در ایران:

تحصیلات تکمیلی این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در ایران وجود دارد و هنوز مقطع دکترا این رشته در ایران وجود ندارد.در مقطع کارشناسی ارشد طبق آخرین آمار گزینش دانشجو در این مقطع دانشگاهای دولتی:تهران ، علامه طباطبایی تهران ، سمنان و هنر اصفهان از جمله دانشگاههای بودند که در مقطع کارشناسی ارشد در این رشته پذیرش دانشجو داشته اند. 

وضعیت بازار کار :

انتظار می‌رود تا دانش‌آموختگان رشته مدیریت جهان‌گردی بتوانند با کسب مهارت‌های لازم، وارد فعالیت در صنعت گردشگری شوند و در سازمان‌های خصوصی و یا دولتی مشغول به کار شوند.
البته این نکته لازم به ذکر است که دانش‌آموختگان این رشته برای کسب آمادگی‌های بهتر جهت فعالیت‌های تخصصی در زمینه گردشگری، نیاز است خود نیز به پرورش مهارت‌ها و کسب تجربه و دانش بپردازند که این دانش‌ها و تجربه‌ها از طریق فعالیت‌های شخصی، مطالعات آزاد، کارهای تیمی، کسب مهارت‌های ارتباطی، کسب  مهارت‌های تحلیلی ، کارآفرینی و مانند آن، امکان‌پذیر می‌باشد.

دانش‌آموختکان مدیریت جهان‌گردی می‌توانند در دامنه گسترده‌ای از صنایع و مشاغل مشغول به کار و فعالیت شوند. از جمله:

۱- پارک‌ها و مراکز تفریحی و سرگرمی

۲- هتل‌ها و مراکز اقامتی

۴- آموزش در حوزه گردشگری

۵- پژوهش در حوزه گردشگری

۶- مراکز و نهادهای دولتی

۷- رستوران‌ها و مراکز خدمات خوراک و نوشیدنی

۸- مشاغل مرتبط با گردشگری

۹- مدیریت کنفرانس‌ها، رویدادها و جشن‌واره‌ها

۱۰- راهنمای انواع تورها

با توجه به فرابخشی بودن صنعت جهانگردی امکان اشتغال در بخش ها و صنایع دیگر نیز وجود دارد.

 

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *